Budowa tarasu na dachu wykonanym w technologii dachu odwróconego

Taras odwrócony

Wśród deweloperów i architektów z roku na rok co raz większą popularność  podczas budowy zyskuje taras odwrócony, czy inaczej dach odwrócony. Technologia polega na tym, aby odwrotnie zastosować kolejność nakładania warstw termoizolacyjnych i hydroizolacyjnych w trakcie układania. Warstwa termoizolacji układana jest na warstwie hydroizolacji.

Chodzenie po takim dachu i jego użytkowanie dzięki takiemu rozwiązaniu jest bezpieczniejsze dla izolacji, co pozwala na to, aby stworzyć piękny taras na dachu. Po ułożeniu warstw izolacji wystarczy zastosować żwir, warstwę zieleni lub taras na dachu, czyli płyty tarasowe albo deski tarasowe. Taras odwrócony pozwala na zachowanie pięknej estetyki dachu, a warstwa zieleni to korzystny wpływ na środowisko, ale też dodatkowa termoizolacja budynku. W zagadnieniu - tarasy odwrócone oraz w kwestii - tarasy dachowe macie Państwo możliwość zakupu tych produktów w formie online.

taras odwróconytaras na dachu

Kliknij tutaj i stwórz wymarzony taras na dachu - wsporniki tarasowe, deski kompozytowe, podkładki dystansowe i inne!

Taras na dachu

Jak powstaje taras na dachu? Kolejno układane są: hydroizolacja, termoizolacja, a następnie wartwa wierzchnia. Należy jednak pamiętać o tym, że dobrze zrobiony taras na dachu powinien mieć zapewniony odpowiedni spadek, tak aby woda była swobodnie odprowadzana. Jednym z takich rozwiązań jest spadek ok. 2% (tutaj zalecenia są różne) w kierunku odprowadzenia wody na warstwie spadkowej z wylewki betonowej. Należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej dylatacji między tarasem, a ścianą. Odpływ wody deszczowej powinien być zapewniony zarówno z hydroizolacji jak i termoizolacji.

Taras dachowy

Ważną zaletą o której należy pamiętać jest to, że taras dachowy to dodatkowa przestrzeń na której możemy odpoczywać i relaksować. W wielu przypadkach dach jest nudną i płaską przestrzenią, którą właściciele budynków rzadko wykorzystują. Zastosowanie dachu odwróconego pozwala stworzyć fantastyczną przestrzeń do odpoczynku i rekreacji w dowolnej aranżacji. Czy będzie to strefa zieleni, czy taras na dachu do wypoczynku – decyzja należy do ciebie. Osoby zainteresowane tarasem na dachu, najczęściej w sieci wyszukują temat, stosują następujące hasła: taras dachowy, jak zrobić taras na dachu, papa pod deski tarasowe, taras na dachu kamienicy oraz taras na dachu drewnianym.

Taras odwrócony -  jak zrobić taras na dachu?

Budowa oraz poziomowanie tarasu na dachu wykonanym w technologii dachu odwróconego wiąże się z koniecznością zastosowania specjalnej techniki montażu legarów. Legary nie mogą być przytwierdzone bezpośrednio do podłoża, którym najczęściej jest warstwa płyt XPS (styrodur) lub materiał o podobnych właściwościach pokryty geowłókniną lub folią. Dodatkową kwestią do rozwiązania jest spadek, jednostronny lub kopertowy, co wiąże się z koniecznością stosowania podpór o różnych rozmiarach.

Ważną kwestią w konstrukcji tarasu na dachu to wybór odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej. Najczęściej stosuje się folię polimerową, papę albo masę asfaltową. W przypadku wyboru folli pod nią układa się dodatkowo piankę polietylenową, która zabezpiecza przed uszkodzeniami. Niezależnie od tego jaką izolację wybierzemy na taras odwrócony należy pamiętać, że powinna być odporna na działanie chemiczne i biologiczne, bardzo wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne np. mróz. W związku z takimi potrzebami popularność zdobyły produkty takie jak: folia EPDM, papa bitumiczna modyfikowana polimerami SBS, które zapewniają doskonałą wytrzymałość i zabezpieczają przed wrastaniem roślin. Jeśli dobrze wybierzesz izolacje możesz być pewien, że twój taras na dachu będzie bezpieczny.

Kolejna sprawa to temat ocieplenia na taras odwrócony. Materiał ociepleniowy powinien mieć bardzo dobre właściwości zabezpieczające przed wilgocią ponieważ będzie narażony na bezpośredni kontakt z wodą z deszczu. Najczęściej wybierane materiały ociepleniowe na taras na dachu to: płyta XPS lub styropian EPS 200 036. Płyty powinny być przygotowane tak, aby zamontować je na zakład. Jeśli płyty są frezowane układa się je w jednej linii lub z przesunięciem spoin – w takim wypadku krawędzie pozwalają na odprowadzanie wody deszczowej. Ostatnia warstwa na dach odwrócony to zazwyczaj geowłóknina.

Taras na dachu – jaki system wybrać?

Doskonałym rozwiązaniem na taras na dachu, czy inaczej taras odwrócony jest system do podnoszenia, montażu i poziomowania tarasów oraz podłóg na legarach duńskiej firmy Harpun A/S. Elementy systemu idealnie sprawdzą się na taras na dachu kamienicy, czy taras na dachu drewnianym. System wsporników zawiera również takie elementy jak płytka ochronna pod wspornik, dzięki czemu papa na dachu będzie bezpieczna.   Istnieje także możliwość zrealizowania zamówienia w temacie - taras odwrócony, jak i taras na dachu oraz poziomowanie dachu.

System wyróżnia się:

- wysoką jakością materiałów,

- precyzją wykonania,

- wysoką wytrzymałością na obciążenie,

- odpornością na czynniki atmosferyczne,

- prostotą i szybkością montażu,

- szerokimi możliwościami stosowanie wewnątrz budynków i na wolnym powietrzu.

- atrakcyjną ceną (szacunkowe koszty w podsumowaniu).


Podstawowe elementy systemu:

Stopy do podnoszenia i poziomowania tarasów oraz podłóg drewnianych na legarach.

stopki,

Kliny do podnoszenia i poziomowania tarasów oraz podłóg drewnianych na legarach.

kliny,

Podstawki Harpun

podstawki i płytka ochronna.

Płytka ochronna pozwala stosować system na podłożu podatnym na uszkodzenia takim jak papa, folia, geowłóknina oraz na podłożu wymagającym rozłożenia ciężaru, takim jak płyty XPS (styrodur).


Wszystkie elementy są wzajemnie dopasowane i stanowią moduły, z których można złożyć szeroką gamę wsporników regulowanych. 
Zakres możliwych wysokości podniesienia legara zawiera się w przedziale od 30 mm do 290 mm, a maksymalna nośność jednego wspornika wynosi 400 kg.

 zestawienie wysokości wsporników Harpun

Taras odwrócony – podsumowanie

Powyższe zestawienie prezentuje przykładowe możliwości zestawienia stopek i klinów poziomujących Harpun dla uzyskania wsporników regulowanych o konkretnych wysokościach. Stopki możesz zastosować na dachu odwróconym, którego inne nazwy to: taras na dachu, taras odwrócony, czy taras dachowy.

System do podnoszenia i poziomowania tarasów Harpun A/S jest rozwiązaniem wysokiej jakość, pochodzącym od sprawdzonego producenta o uznanej w Europie marce. Doskonale zastępuje znacznie droższe rozwiązania typu Buzon lub Sigha. Z pomocą systemu wsporników regulowanych uzyskasz taras na dachu taki jaki sobie wymarzyłeś.  

Branża konstrukcji do podnoszenia i poziomowania tarasów oraz podłóg podniesionych na legarach jest w Polsce stosunkowo nowa, dlatego te same elementy konstrukcyjne występują pod różnymi nazwami: stopy regulowane, podpory regulowane, wsporniki regulowane, kliny poziomujące. Stopki mają zastosowanie w technologii tarasu wentylowanego, który idealnie sprawdzi się na tarasy odwrócone, czy tarasy dachowe.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony